O firmie

Istniejemy już 30 lat...
 
     Przedsiębiorstwo Inżynierskie KONTECH Sp. z o. o. zostało założone w 1990 roku przez pracowników Pracowni Automatyki Centralnego Biura Przemysłu Papierniczego w Łodzi. W początkowym okresie nasza działalność dotyczyła głównie projektowania i wykonawstwa specjalizowanych napędów maszyn papierniczych. Z czasem rozszerzyliśmy ją na szerokie spektrum automatyki i elektroniki przemysłowej. Dziś wykonujemy usługi w zakresie: prac projektowych, konstrukcyjnych, kompletację dostaw, wykonawstwo i montaż urządzeń, prace rozruchowe i pomiarowe, diagnostykę oraz serwis. Nasza oferta dotyczy zarówno dostawy układów nowo projektowanych jak i modernizacji już istniejących. Współpracujemy również z producentami maszyn i linii technologicznych w zakresie kompleksowego wyposażenia w automatykę i napęd. Układy wykonane przez nas lub według naszych projektów pracują w kilkudziesięciu zakładach na terenie całego kraju i za granicą głównie w przemyśle papierniczym, automotive, włókienniczym, a także wytwórstwa płyt wiórowych, przetwórstwa tworzyw sztucznych, poligrafii, ciepłownictwie, produkcji pokryć dachowych, produkcji światłowodów i innych.
 
     Od roku 1992 rozpoczęliśmy współpracę z firmą TOSHIBA w zakresie aplikacji falowników i sterowników PLC. W jej wyniku uzyskaliśmy status Autoryzowanego Centrum Automatyki Firmy TOSHIBA, pełniąc jednocześnie funkcję dystrybutora falowników, sterowników programowalnych i innej aparatury przemysłowej.
    W roku 2002 rozszerzyliśmy naszą ofertę o roboty przemysłowe firmy TOSHIBA MACHINE. Oferujemy szeroką gamę produktów tej firmy, obejmującej roboty SCARA, kartezjańskie, 6-osiowe, serwonapędy oraz kompletne aplikacje z ich zastosowaniem.

     Działając jako integrator układów automatyki w swoich projektach korzystamy z produktów wielu producentów z branży w zależności od zaleceń klienta. Najchętniej jednak preferowane przez nas są  rozwiązaniania sprzętowe i programowe firmy SIEMENS. Są to systemy zasilania z rodziny Sirius i Sentron, sterowniki z rodziny SIMATIC S7-300, S7-1200, S7-1500 w wersji technologicznej i fail-safe, a także aplikacje wizualizacyjne na bazie WinCC Professional oraz pełne spektrum układów z działu techniki napędowej. Wśród tych ostatnich znajdują się napędy AC zrealizowane na falownikach G120, dużej mocy na SINAMICS G130, G150 specjalizowane wielosekcyjne napędy SINAMICS S120 i serwonapędy z rodziny SIMOTION.
    Wykonujemy również modernizacje starych układów w oparciu o najnowszy sprzęt – rewitalizacje napędów DC w oparciu o cyfrowe układy SIMOREG DC-MASTER, SINAMICS DCM, migracje systemów PLC z SIMATIC S5, modernizacje napędów SIMOVERT MASTERDRIVE VC i MC. W uznaniu naszych zasług na tym polu w roku 2019 zostaliśmy zaproszeni do udziału w programie partnerskim firmy Siemens i po pomyślnej kwalifikacji uzyskaliśmy certyfikat Siemens Solution Partner – Automation Drives.
    W dziedzinie techniki napędowej posiadamy również duże doświadczenie w aplikacji systemów firmy ABB. W naszym portfolio mamy realizacje układów napędu maszyn papierniczych na przekształtnikach DC typu DCS 800, DCS 880 i falownikach ACS 800, ACS 880 o mocach jednostkowych kilkaset kilowatów  oraz tak nietypowe rozwiązania jak napęd suwnicy kontenerowej.

     Dodatkową formą naszej działalności jest technika laboratoryjna. W roku 1998 zostaliśmy wyłącznym przedstawicielem w Polsce firmy TESTING MACHINES Inc., dostawcą aparatury laboratoryjnej, która grupuje takich renomowanych producentów, jak Messmer Büchel BV, Lawson-Hemphill, Lako Tool, Adamel Lhomargy SARL i TMI Canada. Jest to aparatura do badań jakościowych surowców i produktów branży celulozowo-papierniczej, włókiennictwa, wytwórstwa tworzyw sztucznych i poligrafii. Oprócz realizacji dostaw świadczymy usługi w zakresie serwisu sprzętu i doradztwa technicznego.
    Uzupełnieniem tej dziedziny działalności jest projektowanie i wykonawstwo unikalnych aparatów i stanowisk laboratoryjnych dla uczelni i instytutów badawczych.